אילוף – תיאוריה

אילוף – תיאוריה

אילוף הינו מושג רחב, לכל אחד מאיתנו, בעלי הכלבים ובעלי המקצוע, יש תפיסה מאוד שונה לגבי מושג זה. חלק דוגלים בחיזוקים חיוביים בלבד וזה הדבר אשר נר לרגלם, אחרים מאמינים כי עונשים הם הדבר הנכון להתנהלות מול הכלב.
אנו ב’אילופים – פתרונות התנהגותיים’ דוגלים בגך שלכל כלב יש את הדרך המתאימה והנכונה עבורו ללימוד התנהגויות וכמובן הדרך המתאימה והנכונה לנו, בעלי הכלב (לא פחות חשוב – מה שלא נוח לא נעשה !)

בבסיס עבודתנו קיים רציונאל ברור המבוסס על התאוריה הפסיכולוגית ההתנהגותית (Behaviorism).
תיאוריה זו הינה גישה מרכזית בפסיכולוגיה. גישה זו מתמקדת בחקר ההתנהגות של בעלי החיים ובדרך לעיצובה של התנהגות זו ללא התחשבות במניעים תת הכרתיים. ההתמקדות הינה בלמידה דרך יצירת קשר אסוציאטיבי בין גירוי לתגובה (או בפשטות : כיצד גירוי משפיע על תגובה) וכדרך כך חקירת המוטיבציה להנעה של בע”ח (כולל בני אדם).
או במילים אחרות-
מה הסיבה שהתנהגות מסויימת קיימת, כיצד יוצרים התנהגויות חדשות ורצויות וכיצד מכחידים התנהגויות לא רצויות.

חוקים ותקנות / טיפים לאילוף יעיל:
  • למידה - וודא שיש היגיון התנהגותי בצורת הלימוד שבחרת (היגיון התנהגותי = גירוי מסויים מוביל לתגובה מסויימת.
  • הבנה – הכלב לא מבין את משמעות המילים שלנו, לכן הוא חייב לעשות קישור בין המילה שאומרים לבין פעולה כלשהי/חפץ כלשהו וכו’.. אם הקישור לא יהיה ברור הכלב לא יבין מה רוצים ממנו.
  • הנעה – בדוק מהי המוטיבציה הנכונה לעבודה עם הכלב – כלבים מסוימים אוהבים לאכול, אחרים אוהבים לשחק ולאחרים מספיק לראות אותנו מחייכים – אם נדע מהו גורם המוטיבציה חיינו וחיי כלבנו יהיו קלים לאין ערוך.
  • בטחון – כמו לכולנו בטחון הוא מרכיב חשוב בהתנהלות שוטפת. כלב שמערכת היחסים עם בעליו היא צפויה ובטוחה יהיה כלב קל ונוח לתפעול ולמידה.
  • עקביות – חזרות הם אלה אשר מאפשרות למידה (אש תגרום לכוויה תמיד…)
  • מנהיגות – הסדרת מערכת יחסים בה ברור לכלב מה מעמדו אל מול שאר בני הבית
  • סובלנות וסבלנות – כלבים אינם חושבים בצורה מופשטת ותהליך הלמידה בכלבים נעשה על בסיס הקשרים (אסוציאציות) לימוד שכזה יכול להיות ארוך סיזיפי ומייגע.
  • הנאה – אם חווית האילוף בעיניך אינה נעימה קרוב לוודאי שגם בעיני כלביך.

*לדחוף את אפו של הכלב לשלולית השתן שלו -פעולה שלא באמת מלמדת משהו מלבד חוויה לא נעימה ופחד מבעליו (הכלב לא יודע לעשות את ההקשר בין הטלת שתן מתישהו במשך היום לבין החוויה הלא נעימה כאשר דוחפים את אפו לשתן, לעומת זאת כלב שמקבל צ’ופר כל פעם שעשה את צרכיו בחוץ יבין שכל העינין משתלם וימשיך לעשות את הצרכים בחוץ -אם נמשיך ונקפיד ע”פ מערך חיזוקים הולם ניצור התנהגות חדשה ורצויה .

מתוך הגלריה